המידע בחסות משרד עו״ד תותי-אשבל

תהליך הוצאת הדרכון

אזרחות ספרדית למגורשי ספרד

אזרחות ספרדית למגורשי ספרד

גירוש ספרד הוא אירוע מכונן בתולדות העם היהודי. בתולדות העם הספרדי סילוק תושבים שחיו במדינה במשך מאות שנים, תחת שלטונות רבים שהתחלפו לאורך ההיסטוריה, מדובר בכתם מביך. עד לפני מספר שנים ניסו בספרד להדחיק את מה שהתרחש בסוף המאה ה-15 – אבל ב-2015 החליטה הממשלה להפסיק להתעלם מהגירוש, ובמקום זאת לנסות לתקן את העוול ההיסטוריה. התוצאה: חוק שהעניק בתנאים מסוימים אזרחות ספרדית למגורשי ספרד.

בעמוד זה ישנו מידע אודות האפשרויות הקיימות כיום למגורשי ספרד, וליתר דיוק לצאצאים שלהם. בנוסף תוכלו למצוא פירוט של היתרונות של האזרחות האירופאית שממנה יכולים ליהנות צאצאי המגורשים והסבר על התהליך.

תמונת מצב ל-2021

החוק שעבר בספרד ושאפשר לצאצאי מגורשי ספרד לפנות לרשויות ההגירה במדינה על-מנת לקבל אזרחות כבר לא רלוונטי. הוא חוקק מלכתחילה לפרק זמן של 4 שנים, ובהתאם ב-2019 פג תוקפו. יחד עם זאת חלק גדול מאוד מקהל היעד של חוק זה עדיין יכול לקבל אזרחות אירופאית – אמנם אין יותר זכאות לאזרחות ספרדית אבל כן תיתכן זכאות לאזרחות פורטוגלית.

למה מגורשי ספרד יכולים לקבל בתנאים מסוימים אזרחות פורטוגלית?

מעט לאחר שספרד חוקקה את החוק הרלוונטי לצאצאי מגורשי ספרד, חוקקה השכנה ממערב פורטוגל חוק דומה. הסיבה היא אותה סיבה: כמה שנים אחרי גירוש ספרד, התרחש גירוש פחות מדובר אבל לא פחות משפיע – גירוש פורטוגל. למעשה, מלך פורטוגל באותם ימים, מנואל ה-II, התחתן עם הבת של פרננדו ה-II ואיזבלה ה-I, מלכי ספרד שגירשו מממלכתם את היהודים. הלחץ שהופעל עליו ע"י המשפחה גרם גם לו להודיע לקהילה היהודית הגדולה שחיה במדינה – חלקם תושבים ותיקים וחלקם כאלה שנקלטו בה לאחר שגורשו מספרד – שעליהם להתנצר או לעזוב.

בהתאם רבים ממגורשי ספרד הם גם מגורשי פורטוגל, ולכן הם זכאים לקבל דרכון פורטוגלי, כמובן לאחר מעבר תהליך מתאים.

כיצד מתבצע תהליך קבלת הדרכון הפורטוגלי?

על-מנת לברר היתכנות לקבלת אזרחות פורטוגלית או אזרחות ספרדית שמות משפחה הם הקריטריון הראשון. בהקשר זה כדאי לזכור שרוב הישראלים לא יודעים בוודאות היכן חיו ההורים של ההורים של ההורים של ההורים שלהם לפני יותר מ-500 שנים. למעשה אצל רובנו לא רק שאין ידיעה ודאית אלא שגם אין מושג. כאן נכנסת לעזרתנו העובדה ששמות המשפחה נשמרים לאורך הדורות.

בהתאם אם שם המשפחה שלכם, של אמא שלכם לפני החתונה, של אחת הסבתות לפני שנישאה וכו', מופיע ברשימה של שמות המשפחה הזכאים לדרכון פורטוגלי – סביר מאוד להניח שגם אתם זכאים.

בשלב ראשון יש לקבל אישור של הקהילה היהודית בפורטוגל, על בסיס שם המשפחה ומסמכים שמוכיחים כי זהו אכן השם של המשפחה שלכם. לאחר קבלת האישור וארגון מסמכים נוספים שדורשות הרשויות בפורטוגל, נבנה תיק מסודר שנשלח אל רשות ההגירה בפורטוגל – וזו מחליטה אם לאשר את הבקשה. כשהתיק נבנה באופן מקצועי ומכיל את כל המסמכים המתאימים, הסיכוי לתשובה חיובית גבוה מאוד.

היתרונות של הדרכון הפורטוגלי

אזרחות ספרדית, וכמוה גם אזרחות פורטוגלית, הן למעשה אזרחות אירופאית – משום שגם ספרד וגם פורטוגל חברות באיחוד האירופי (מאז 1986). אזרחות אירופאית מקנה שורה של הטבות משמעותיות. ביניהן: אפשרות כניסה לארה"ב לטיול בלי צורך לבקש ויזה ולעבור את כל התהליך, תורים מקוצרים בשדות התעופה באירופה, פטור מוויזה לטיול באירופה (ישנה כבר החלטה עקרונית שללא דרכון אירופאי ישראלים יצטרכו להנפיק ויזה גם לאירופה, והמימוש צפוי להתרחש בקרוב), אפשרות לעבוד באופן חוקי ב-27 מדינות האיחוד, ועוד.

  לבדיקת זכאותכם לדרכון פורטוגלי חינם
  השאירו כאן פרטים:

  הרשמה לדיוור

   לבדיקת זכאות חינם, תוך דקות,
   מלא/י פרטיך: