המידע בחסות משרד עו״ד תותי-אשבל

מאמרים

מדוע אנו רואים קפיצה בביקוש לקבלת דרכון אירופאי

balance img

סקר שפורסם לאחרונה מגלה כי מהגרים בכלל ומהגרי עבודה כבר מזמן לא רואים בארצות הברית את היעד הנחשק, שזהב או לפחות דולרים צומחים שם על העצים. בין המדינות הנחשקות בעולם ניתן למצוא את קנדה, סינגפור ויפן. אך בעוד שלמדינות הללו הרבה יותר קשה להגיע באמצעות דרכון או אישור עבודה, הרבה יותר פשוט לקבל דרכון אירופאי. אך מהו בעצם הדרכון הזה? מדובר למעשה בכינוי משותף שמאגד תחתיו את אחד הדרכונים של אזרחי המדינות החברות באיחוד האירופי. אי לכך, אנו רואים קפיצה בביקוש לקבלת דרכונים גם של מדינות שלכאורה לא מציעות את אפשרויות התעסוקה או הבילוי הכי טובים בעולם או אפילו ביבשת. אלפים רבים ויש אומרים עשרות אלפי ישראלים כבר השיגו בשנים האחרונות את המסמך שמהווה תעודת כניסה לכל החיים, לכל אירופה.

דרך אילו 2 מדינות הכי קל לקבל דרכון

ניתוח החיפושים המובילים בגוגל בנושא דרכונים זרים מגלה כמה מהמרכזיים שבהם. חיפוש ראשון סובב סביב התהיה איך להוציא דרכון ספרדי. חיפוש שני סובב סביב התהיה כיצד להוציא את הדרכון הפורטוגלי. מסתבר כי אלו שתי המדינות האירופאיות שמקלות על יהודים שמבקשים אזרחות, כמעט בכל מובן. המדינות הללו, הן ספרד והן פורטוגל, לא מבקשות מהמועמדים לאזרחות לשאת מעמד זמני של תושבות. המועמדים לא מתבקשים להוכיח כי הם בעלי מקצוע יוקרתי או השכלה גבוהה. למעשה ההפך הוא הנכון, הרבה מהמבקשים מעוניינים להשתלב בעולם האקדמאי, ללמוד לתואר או למקצוע נחשק, באחד מבתי הספר ומוסדות ההשכלה הידועים בעולם.

הביקוש הנוכחי לקפיצה בביקוש לקבלת דרכון אירופאי נובע, אם כן, מהיבט פרקטי. אם מחר צרפת או בריטניה יכריזו על שורה של הקלות לאזרחים חדשים, יתכן שרבים יבקשו את הדרכונים שלהן. בינתיים, לא נראה שיש מתחרה משמעותית לספרד ולפורטוגל וההסבר הוא כזה: מתחילת 2015 עברו במדינות הללו שורה של תקנות חשובות. לעניין היהודים, הוחלט כי צאצאים למשפחות של הקהילות ממגורשי ספרד / פורטוגל ייהנו מהקלות בקבלת דרכון. בשנה החולפת ניסו להקשיח את התנאים ולדרוש חובת מגורים למספר שנים כתנאי לאזרחות, אך בינתיים הוחלט שלא לבצע שינויים.

עבודה ועסקים בליגה אחרת

קבוצות כדורגל אירופאית, ברצלונה לדוגמא, נמצאות בליגה של הטובות ביותר. אך דרכון אירופאי אף אחד לא מוציא על סמך אהדה לקבוצת ספורט כזאת או אחרת. לעומת זאת, כל מי ששואל איך מוציאים דרכון ספרדי ישמח לדעת שאירופה נמצאת בליגה אחרת מבחינת אפשרויות התעסוקה והיכולת לבנות עסק. מסתבר כי ליזמים ישראלים, שניחנו בתעוזה ובראיית עולם מפוכחת, יש יתרון עצום על פני אזרח אירופאי ממוצע. הישראלים מוכנים לעבור יותר קשה ולחשוב מחוץ לקופסא, הם רק זקוקים להזדמנות. הדרכון שמאפשר להם להשתלב בקלות בעולם העסקי או אפילו כשכירים, הופך למבוקש ביותר וזה טבעי.

ומסתבר כי דרכון אירופאי פותח דלתות לא רק באירופה אלא גם מחוצה לה. הרבה מדינות נוטות לעשות עסקים עם אזרחים הנושאים דרכון של מדינות מרכזיות באירופה. לישראלי שנושא שני דרכונים, אם כן, יהיה הרבה יותר קל כמעט בכל זירה. אפילו חלק מהמדינות עימן יש לישראל יחסים דיפלומטיים או עסקיים כאלה או אחרים עשויות להקל יותר, על אזרחים של מדינות מחוץ למזרח התיכון. ועוד דבר: דרכון זה מאפשר לעבוד באופן חוקי, לתקופה זמנית ולפעמים גם ממושכת, במדינות מחוץ לאירופה ומחוץ לאיחוד האירופי.

דרכון בשביל הילדים? ההורים רוצים

לא כל מי שמתעניין בדרכון נוסף מעוניין בכך בשביל עצמו. הורים לילדים מתעניינים רבות בהשגת דרכון עבור הילדים, למען התחלה חדשה בתחומי עבודה, לימודים או למטרות אחרות. דרכון אירופאי למגורשי ספרד לא מחייב ויתור על אזרחות ישראלית. אין צורך להתגורר באירופה לאחר קבלת הדרכון וזו הזדמנות לקבל דרכון נוסף, פשוט כדי שיהיה. אם אתם הורים שחפצים בכך עבור הילדים, תוכלו לפנות לעו"ד מומחה לאזרחויות זרות. תוכלו להבין כמה זמן לוקח התהליך, כמה באמת עולה התענוג ואיך משלימים את כל הבירוקרטיה יותר מהר ובלי להתאמץ.

פורטוגל כמשל, לאזרחות חדשה 

עוד סיבה לכך כי הדרכון האירופאי מרכז כל כך הרבה עניין – לפעמים קל לקבל אותו, אפילו יותר מאשר לקבל ויזה לארה"ב. כידוע, לארצות הברית צריך לבקש ויזה אפילו אם רוצים לבקר שם כתיירים (לא למטרת עבודה). צריכים להגיע לשגרירות, למלא טפסים אונליין, לעבור ראיון עם מסמכים נלווים ואפילו עשויים לדרוש מכם דוח מהבנק או אישור מעסיק. פורטוגל כל כך מקילה על מבקשי אזרחות, כך שהכל נראה פשוט וקל מזה. אפילו אין צורך להגיע לשגרירות ולעבור ראיון וגם לא צריך להיבחן ולדעת פורטוגזית (שאגב, איננה זהה לספרדית).

אם שם המשפחה המקורי שלכם מרמז על שייכות לקהילת יהודי ספרד או פורטוגל ואם אתם רוצים ללמוד, לעבוד או להתגורר באירופה, כיום זה פשוט מתמיד. אך מה לגבי ההמשך? איש איננו יודע האם בעוד חמש שנים הכל ישראל אותו הדבר. בחמש השנים האחרונות, התנאים הללו הביאו לזינוק במספר המתעניינים ואין רואים ירידה במספרים. דווקא כאשר מדי פעם עולה הסיכוי שיוצבו מכשולים בפני מתאזרחים חדשים המספרים של מבקשי האזרחות עולים אף יותר. אם רציתם רילוקיישן בדרך הקלה, אם אתם רוצים אזרחות נחשקת אפילו אם אתם דור שני, שלישי או חמישי בישראל, כעת זה אפשרי.

  לבדיקת זכאותכם לדרכון פורטוגלי חינם
  השאירו כאן פרטים:

  הרשמה לדיוור

   לבדיקת זכאות חינם, תוך דקות,
   מלא/י פרטיך: