המידע בחסות משרד עו״ד תותי-אשבל

מאמרים

דרכון פורטוגלי - כמה ישראלים כבר הגישו בקשה?

כמה ישראלים כבר הגישו בקשה לקבלת דרכון פורטוגלי? מדוע המגמה היא זינוק מתמשך במספר הפונים לתהליך? מהו השלב הראשון בדרך לדרכון רב היתרונות?

דרכון פורטוגלי

הדרכון הפורטוגלי הוא אחד הנושאים המדוברים ביותר בשנים האחרונות. עד 2015 רוב הישראלים לא התעניינו יתר על המידה במדינה הקטנה והשלווה שממערב לספרד, אבל כשממשלתו של פדרו פאסוש קואליו העבירה חוק לפיו כל צאצאיהם של היהודים שחיו בעבר בפורטוגל זכאים לדרכון – נוצר עניין רב סביב התהליך.

ולא רק עניין: עשרות אלפי ישראלים כבר הגישו בקשות לקבלת דרכון פורטוגלי, וניתן לזהות מגמת עלייה לאורך ציר הזמן.

ביקוש שמכפיל את עצמו מדי שנה

צו מספר A/2015 שהפך את הדרכון של פורטוגל לאופציה ריאלית עבור ישראלים רבים נכנס לתוקף ב-2015. בשנה שלאחר מכן כבר היו קצת יותר מ-5,000 ישראלים שזיהו מיד את ההזדמנות והגישו בקשה לקבלת דרכון. ב-2017 נרשמה עלייה של כ-40% במספר הישראלים שביקשו לנצל את התיקון לחוק הלאום של פורטוגל ומספר הבקשות עמד על קצת יותר מ-7,000. חלפה שנה, ולאחר שכבר לא מעט ישראלים התהדרו בדרכון האירופאי, זינק מספר מגישי הבקשות והגיע ללא פחות מ-13,872. מגמת ההכפלה נמשכה גם ב-2019, והנתון שנרשם בסוף השנה הקודמת היה: 25,199 ישראלים פנו לרשויות בפורטוגל וביקשו לממש את זכאותם לדרכון.

לשם השוואה, מאז שנפתחה האופציה לקבלת דרכון פולני, המספר המצטבר של ישראלים שפנו לשגרירות הפולנית ועברו את התהליך הוא כ-30,000. מדינה נוספת שממנה הגיעו לארץ יהודים רבים ואשר מאפשרת קבלת דרכון בתנאים מסוימים היא רומניה – וגם במקרה זה בסך הכל כ-30,000 ישראלים הגישו בקשות לאורך כל השנים שבהן האופציה אפשרית.

כמו כן כדאי לדעת שגם אזרחי מדינות אחרות מתעניינים מאוד בדרכון הפורטוגלי. בקשות רבות הגיעו מברזיל, ארגנטינה, מרוקו ועוד מדינה שמככבת בצמרת מספר הבקשות לדרכון הנ"ל היא טורקיה. בכל המקרים מדובר כמובן ביהודים שיש להם שורשים בפורטוגל.

מדוע זינק הביקוש לדרכון הפורטוגלי?

ישנן מספר סיבות לעלייה המתמשכת בביקוש לדרכון שמהווה כמובן דרכון אירופאי לכל דבר.

ראשית, העובדה שישראלים רבים כבר אוחזים בדרכון הנחשק. כידוע הצלחה היא תמיד יצרנית מוטיבציה מובהקת, וכשאנחנו רואים מכרים שהצליחו לממש את הזכאות, או אפילו "רק" שומעים על אנשים שעברו את התהליך עד סופו – נוצר גם אצלנו רצון של ממש. בנוסף כל הצלחה לקבל דרכון זר, במקרה זה של פורטוגל, מעמעמת את החשש שמדובר בהשקעת זמן וכסף שלא תניב את התוצאות המקוות.

הסיבה השנייה היא חשש אחר – שבנקודת זמן מסוימת פורטוגל תתחיל להערים קשיים על הישראלים שמבקשים להפוך לאזרחים שלה, ואולי אף תחסום לגמרי את האופציה. זהו חשש מובן לחלוטין ויש לו אחיזה במציאות. למעשה ב-2020 כבר החלו דיונים במדינה שבמערב אירופה מתוך מחשבה לצמצם את מספרם של הישראלים שיוכלו ליהנות מהיתרונות של הדרכון. כך למשל הועלתה הצעה להתנות זכאות לדרכון פורטוגלי בחיים במדינה במשך שנתיים לפני מתן המסמכים הרשמיים.

סיבה שלישית היא אי הוודאות הבלתי מבוטלת לגבי החיים בישראל. גם ציונים נלהבים ואוהבי המדינה חוששים מאוד מהעתיד, גם בהיבטים הכלכליים וגם בהיבטים הביטחוניים, ומבחינה זו דרכון פורטוגלי הוא סוג של פוליסת ביטוח יקרת ערך.

מהם סיכויי ההצלחה של תהליך הוצאת הדרכון הפורטוגלי?

כאמור הצלחה מובילה תמיד לעוד ביקוש, ובכך משכפלת את עצמה. ככל שחלפו השנים מאז תיקון חוק השבות של פורטוגל כך גדל מספרם של הישראלים שהפיקו תועלת מהשורשים הפורטוגזים שלהם – וכעת הם בעליו של דרכון פורטוגלי.

בהקשר זה חשוב להבין שאמנם במאה ה-20, וכמובן גם במאה הנוכחית, הקהילה היהודית בפורטוגל היא קהילה קטנה מאוד. במשך שנים רבות, עד אמצע שנות ה-70 של המאה הקודמת, פורטוגל הייתה דיקטטורה ומן הסתם יהודים לא יכלו להגר אליה וגם לא רצו בכך. לעומת זאת, במאה ה-15 ובפרט בעשור האחרון שלה הקהילה היהודית הייתה גדולה, משמעותית ותוססת. למעשה לאחר גירוש ספרד, שהוביל יהודים רבים לנדוד מערבה אל פורטוגל, חיו במדינה כ-100,000 יהודים מתוך אוכלוסייה של כמיליון נפש.

כפי שעבור דרכון ספרדי זכאות מותנית בשורשים בספרד, כך עבור דרכון של פורטוגל נדרשים שורשים במדינה זו – ומאחר שלאותם 100,000 יהודים צאצאים רבים מאוד, הסיכוי שגם אתם יכולים להפוך לבעלי הדרכון האירופאי גבוה.

איך בודקים האם ישנה זכאות לקבלת הדרכון הפורטוגלי?

בתחילת המאה ה-16 גורשו היהודים גם מפורטוגל. רבבות יהודים יצאו מהמדינה והתפזרו בעשרות מדינות ברחבי העולם. בפרט היגרו יהודי פורטוגל לארצות צפון אפריקה ובהן מרוקו, אלג'יריה, תוניסיה ומצרים, לארצות הבלקן (טורקיה, יוון, בולגריה, רומניה) והגיעו גם לדרום אמריקה, סוריה ועוד מקומות.

בהתאם כל הישראלים שהמשפחה שלהם היגרה לארץ מהמדינות הנ"ל יכולים לבחון האם הם זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי. הסינון הראשוני הוא על-פי שמות משפחה, שכן יש שמות רבים שכבר ידוע שהם שייכים למשפחות שמוצאן מפורטוגל. על-פי הערכות שונות מדובר במאות אלפי ישראלים ואף למעלה ממיליון איש ואישה!

לאחר מכן מתבצעות כמובן בדיקות יותר מעמיקות ובמידה ויש סיכוי אמיתי לתשובה חיובית ניתן לצאת לדרך. חשוב לציין כי כל אדם שמבקש ליהנות מיתרונותיו של הדרכון הפורטוגלי צריך להגיש בקשה בעצמו, וכי האופציה רלוונטית לבני ובנות 18 ומעלה. ישראלים הנשואים למי שמקבל את הדרכון יוכלו גם הם להגיש בקשה וזאת אם חלפו 3 שנים או יותר ממועד הנישואין.

  לבדיקת זכאותכם לדרכון פורטוגלי חינם
  השאירו כאן פרטים:

  הרשמה לדיוור

   לבדיקת זכאות חינם, תוך דקות,
   מלא/י פרטיך: