המידע בחסות משרד עו״ד תותי-אשבל

מאמרים

איך תוכלו גם אתם לקבל דרכון פורטוגלי בזמן קצר?

מהם הקריטריונים לזכאות לקבלת דרכון פורטוגלי? על מה חשוב להקפיד כדי שהתהליך לא יתארך יתר על המידה? האם גם בני ובנות זוג מקבלים דרכון?

דרכון פורטוגלי

פורטוגל אולי לא עניינה את רוב הישראלים עד 2015, אבל מרגע שנפתחה בפנינו האפשרות להפוך לבעלי דרכון של מדינה זו השתנה המצב. פורטוגל היא חברה מלאה באיחוד האירופי כבר מאז 1986, ועל כן דרכון פורטוגלי הוא דרכון אירופאי לכל דבר. בנוסף יש גם ישראלים שהחליטו לקחת פסק זמן מההמולה בארץ, והמתח שמלווה את המציאות כאן, לטובת חיים במדינה רגועה במיוחד וגם יפה מאוד. חשוב להדגיש כי הדרך עד לקבלת הדרכון הנחשק אורכת מספר חודשים ולעתים גם יותר משנה, אבל עם סיוע מקצועי תוכלו לעבור אותה ביעילות ובעיקר בהצלחה.

מהו הקריטריון הראשון לקבלת הדרכון של פורטוגל?

האפשרות להיות בעליו של דרכון פורטוגלי קיימת מאז 2015, כשהממשלה של פדרו פאסוש קואליו אישרה תיקון לחוק הלאום – תיקון לפיו מי שהמשפחה שלו חיה בפורטוגל, גם אם לפני מאות שנים, זכאי לקבל דרכון של המדינה. הסיבה העיקרית לפתיחת השערים הייתה הרצון לפצות את הצאצאים של היהודים שגורשו מפורטוגל. בסוף המאה ה-16 חיו במדינה הצנועה ששוכנת בסמוך לספרד כ-100,000 יהודים. חלקם הגדול היו כאלה שהיגרו לפורטוגל לאחר שגורשו מספרד, והם הצטרפו ליהודים שכבר חיו במקום ולמעשה היוו גורם משמעותי בכלכלה ובמסחר. אחרי שמלך פורטוגל התחתן עם הבת של מלכי ספרד, הוא חתם גם כן על צו לסילוק היהודים (למרות שבהתחלה התנגד לכך, בגלל התרומה הרבה של יהודי פורטוגל למדינה). ב-2015 החליטה הממשלה לתקן את הטעות ההיסטורית ולאפשר ליהודים, צאצאי המגורשים, להפוך שוב לאזרחי פורטוגל.

אגב, ב-2015 העבירה גם ממשלת ספרד חוק דומה, אם כי נוקשה יותר: על-מנת לקבל דרכון ספרדי זכאותהותנתה גם בידיעת השפה הספרדית ובשליטה בתרבות של המדינה. בהתאם רוב מגישי הבקשות היו יהודים שחיו במרכז ובדרום אמריקה וממילא מדברים בספרדית. בכל מקרה תוקפו של החוק פג ב-2019 כך שהוא כבר לא רלוונטי – אם כי כמובן שהדרכון הפורטוגלי שווה ערך לחלוטין לזה הספרדי.

איך מוכיחים זיקה למגורשי פורטוגל?

מאחר שגירוש פורטוגל התרחש לפני יותר מ-500 שנים מן הסתם רוב הישראלים כלל לא מודעים לכך שבעבר הרחוק מאוד המשפחה שלהם חיה באותה מדינה. עוד כדאי לקחת בחשבון את העובדה שיהודי פורטוגל התפזרו במדינות רבות מאוד, וחלקם גם המשיכו להגר למקומות חדשים לאורך השנים, ומטבע הדברים רובנו מכירים את השורשים רק של הדורות האחרונים.

על-מנת לסייע למי שלא בקיא בהיסטוריה המשפחתית עד למאה ה-15 ישנה רשימה של שמות משפחה של יהודי פורטוגל. חשוב להדגיש שהרשימה המלאה ארוכה מאוד וכוללת מאות שמות. עוד כדאי לדעת שנמצאים בה כמה משמות המשפחה הנפוצים בארץ וביניהם חלפון, אוחיון, איפרגן, אלהרר, אוחנה, בוסקילה, בוהדנה, אשכנזי, בוזגלו, ברזילי, בכר, דרעי, זגורי, חביב, טולדנו, כספי, לנקרי, סוויסה, נחמיאס, מיימון, עמר, צרפתי, תורג'מן וגם כהן ולוי.

כל מי שמוצא את שם משפחתו ברשימה, או כמובן את שם המשפחה של אמא שלו או אחת מהסבתות שלו – קרוב לוודאי זכאי לקבלת דרכון פורטוגלי, ויכול לבחון אם הוא עומד גם בקריטריון חשוב נוסף והוא העבר הפלילי.

האם בעלי עבר פלילי יכולים לקבל דרכון של פורטוגל?

כן, אבל בתנאים מסוימים.

הרשויות בפורטוגל מבקשות באופן טבעי למנוע ממי שהורשעו בעבירות קשות להפוך לאזרחי המדינה. בהתאם נקבע הכלל הבא: מי שהורשע בעבירה שהעונש המרבי עליה לפי החוק בפורטוגל הוא 3 שנות מאסר או יותר לא זכאי לדרכון. אגב, גם מי שריצה בארץ עונש מאסר של 4 שנים כן יכול לקבל את הדרכון הפורטוגלי, וזאת אם מדובר בעבירה שבפורטוגל עצמה העונש המרבי עליה הוא עד 3 שנות מאסר – בכל מקרה הנתון הקובע הוא לא החוק בישראל וכמובן גם לא העונש בפועל, אלא אך ורק החוק הפורטוגלי.

איך מוכיחים לרשויות בפורטוגל קשר משפחתי ליהודים שחיו בה במאה ה-15?

עבור מי שהשם שלו או של הדורות הקודמים מופיע באותה רשימת שמות משפחה דרכון פורטוגלי הוא כאמור אופציה רלוונטית ובסבירות גבוהה כזו שניתנת למימוש.

יחד עם זאת נדרשת כמובן הוכחה מעמיקה יותר, וכאן נכנסת לתמונה הקהילה היהודית של פורטוגל. למעשה מדובר בשתי קהילות, אחת שנמצאת בבירת המדינה הלא היא ליסבון, והשנייה בעיר השנייה בגודלה ובחשיבותה, פורטו. נציגי הקהילות הם אלה שהופקדו ע"י הרשויות בפורטוגל לבחון האם המוצא של ישראלי (או יהודי שחי במקום אחר בעולם) שמבקש לקבל את הדרכון של פורטוגל הוא אכן במדינה זו.

לכאורה מדובר באתגר מורכב, אבל מי שכבר צברו ניסיון באיתור מסמכים משפחתיים אמינים וקבילים יכולים לסייע לכם לצלוח את השלב הזה בקלות וביעילות.

האם הדרכון הפורטוגלי ניתן אוטומטית לכל המשפחה?

חשוב להדגיש כי דרכון פורטוגלי ניתן רק למי שמגיש בקשה. אפילו בני ובנות זוג לא זכאים אוטומטית לדרכון רק על סמך העובדה שהפרטנרים שלהם קיבלו דרכון. יחד עם זאת ישראלים שלבן או בת הזוג שלהם דרכון של פורטוגל והם נשואים יותר מ-3 שנים יכולים להגיש בקשה על סמך קשר משפחתי זה. כמו כן כדאי לדעת שהגשת הבקשה אפשרית מגיל 18 ומעלה בלבד. התהליך כולו אורך כאמור מספר חודשים, ובגלל הצורך בהתנהלות מסודרת ומדויקת מומלץ לעבור אותו בלוויית מומחים מנוסים.

  לבדיקת זכאותכם לדרכון פורטוגלי חינם
  השאירו כאן פרטים:

  הרשמה לדיוור

   לבדיקת זכאות חינם, תוך דקות,
   מלא/י פרטיך: