המידע בחסות משרד עו״ד תותי-אשבל

מאמרים

מחפשים השקעה? כל מה שצריך לדעת על ויזת הזהב לפורטוגל

כל מה שצריך לדעת על ויזת הזהב

יש לכם סכום פנוי להשקעה? השקעה של מאות אלפי אירו יכולה להניב לכם ויזת זהב לפורטוגל.

אם פורטוגל מעניינת אתכם, כדאי לדעת מהי ויזת הזהב ואיך זה עשוי להתקשר עם קבלת תושבות ולאחר מכן אזרחות. חשוב להבהיר שלא מדובר על מסלול מיוחד לישראלים דווקא אלא לכל משקיע זר. זאת על רקע העובדה כי ישראלים רבים החלו בשנים האחרונות בהליכים לקבלת אזרחות פורטוגלית ליהודים. מסלול מיוחד זה לקבלת אזרחות מאפשר הקלות מהותיות לצאצאי משפחות מגורשי פורטוגל (ולעיתים גם מגורשי ספרד). בין אם אתם צאצאי מגורשי ספרד ובין אם לא, אם אתם מחפשים השקעה בחו"ל ונדל"ן מניב מעניין אתכם, אלה הפרטים החשובים.

להשקיע בנדל"ן עבור ויזת זהב

הרעיון לקבל ויזת זהב קיים במדינות שונות בעולם, אולם הבדלים חלים על גובה ההשקעה ועל משמעות הויזה. תחילה, למה בעצם פורטוגל? קבלת ויזה בתור משקיעים יכולה לפתוח פתח להגיש בהמשך בקשה לקבלת תושבות קבועה ולאחר מכן אזרחות. נזכור כי מכיוון שמדובר במדינה של האיחוד, זה בעצם צעד לכיוון של אזרחות אירופאית. אחד המסלולים המרכזיים שמעניינים משקיעים הינו מסלול השקעה בנדל"ן. אולם ההבדל לעומת השקעה רגילה בנדל"ן זה שיש כל מיני הגדרות מיוחדות לנכסים שמהווים השקעה לטובת ויזה (יש נכסים לא מוכרים לטובת ויזה).

על פי החוק הפורטוגלי, קבלת ויזת זהב מתאימה למשקיעים שמוכנים להשקיע חצי מיליון יורו או יותר ברחבי המדינה. מוגדר כי המשקיע נחשב לבעל מעמד של תושב מקומי (לא אזרח) כל עוד ההשקעה בנדל"ן קיימת. השקעות בסכומים נמוכים יותר לא יקנו תושבות. לפני ששונה החוק המקומי, הרבה נכסים מיוחדים למשל בפריפריה או נכסים לשימור נכללו ברשימת החריגים. כלומר גם השקעות נמוכות יותר אפשרו למשקיע לקבל מעמד של תושב. בשלב זה, כאשר החוק כבר שונה, משקיעים זרים עדיין יכולים לקבל תושבות ולאחר זמן מה להגיש בקשת פורטוגל אזרחות אך באופן מעט שונה. ההשקעות במדרגות נמוכות יותר כבר פחות רלוונטיות בערים המרכזיות. משקיעים יקבלו עדיפות לויזה במידה ויפנו את ההשקעות לפריפריה (מחוץ לליסבון, למשל) וכן מחוץ לאזורי החוף היותר מבוקשים.

השקעה בקרנות מקומיות ובמחקר

מסלול נוסף שהיה רלוונטי לצורך קבלת ויזה זהב (לתושבות זמנית) עבר בהקמת עסקים. הממשלה המקומית ביקשה לעודד השקעה שתניב צמיחה ומקומות עבודה. על כן, מי שהקים עסק שהעסיק לפחות עשרה עובדים קיבל אישור תושבות זמני. מאז אמצע 2021 הוחלט לאשר ויזה בהשקעות אלטרנטיביות, גם בסכומים של כרבע מיליון יורו בקרנות השקעה פורטוגליות. מי שמוכן לוותר על נדל"ן ולשים את כספו בקרנות עסקיות או בקרנות מחקר יוכל לקבל ויזת זהב. לאחר מספר שנים של תושבות זמנית ניתן להגיש בקשה לתושבות קבע. לאחר מכן ישנה זכאות לדרכון פורטוגלי, למי שיעבור את הפרוצדורה של קבלת אזרחות.

מה עוד חשוב לדעת על ויזת זהב והשקעות

 1. בעלי ויזת זהב פורטוגלית מקבלים תושבות זמנית לא רק עבור עצמם. המשקיעים מקבלים אישור שהייה גם למשפחה הקרובה (בן ובת זוג, ילדים).
 2. תחילה האישור ניתן לשנה. בהמשך, ניתן לקבל ויזה דו שנתית. בתקופה זו יש לשהות מספר ימים בכל שנה בפורטוגל.
 3. לפני ביצוע השקעה, באחריות המשקיע לבצע את כל הבירורים והשיקולים האישיים והעסקיים.
 4. מומלץ לבחור השקעה שתוכל להניב את התשואה הרצויה לכם, תוך התייעצות עם גורמי מקצוע.
 5. מכיוון שעשויים לחול היבטי מס מסוימים, כדאי להתייעץ עם עורך דין או יועץ מס בעל ידע בתחום זה.

  לבדיקת זכאותכם לדרכון פורטוגלי חינם
  השאירו כאן פרטים:

  הרשמה לדיוור

   לבדיקת זכאות חינם, תוך דקות,
   מלא/י פרטיך: